2019-12-12     Ady, Aleksandra, Dagmary

II Niedziela Adwentu
UROCZYSTOŚĆ NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NMP
  08.12.2019 r.

Mimo przypadającej dziś drugiej niedzieli Adwentu, zgodnie z dekretem watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego, w Kościele w Polsce obchodzimy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która przypada 8 grudnia. Wyraża ona wiarę Kościoła w to, że Maryja, wybrana na Matkę Jezusa, jako jedyna z ludzi została poczęta i urodziła się bez zmazy grzechu pierworodnego. Ta wiara zawsze towarzyszyła wierzącym i przejawiała się w różny sposób, np. w naszej polskiej tradycji w tak chętnie śpiewanych „Godzinkach o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny”.
Dzisiejsza niedziela jest jednocześnie Dniem modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie.

Z Maryją podążamy adwentową drogą. Pamiętajmy o codziennie sprawowanej w naszym kościele Mszy Świętej roratniej o godz. 6.30.

W środę naszym parafialnym zwyczajem przez wstawiennictwo Maryi podczas Nowenny Nieustannej będziemy polecać nasze dobre przygotowanie do świąt, jednocześnie informujemy, że spowiedź przed świętami będzie w parafii 19.XII. (czwartek).

Spotkanie kandydatów do Bierzmowania w środę o 17.30 z rodzicami (nie o 16.30).

W tych dniach wspominamy bolesne doświadczenia z naszej najnowszej historii (13 grudnia 1981 roku wprowadzono stan wojenny, a 16 grudnia tego roku dokonano pacyfikacji kopalni „Wujek” na Śląsku). Święty Jan Paweł II ciągle przypominał: „[…] ogromna jest cena, jaką zapłacił naród polski za niepodległość, za prawo do istnienia jako państwo. Przechowujmy w sercach tę świadomość i niech ona stanie się zachętą do głębokiej refleksji o Polsce, nad tym, jaką była, jaką jest i jaką powinna być”.

Z okazji zbliżających się świąt pamietajmy, aby u sióstr nabyć opłatki na stół wigilijny.

Panie z Caritasu rozprowadzają świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom po 5 zł.

Dziękujemy za ofiary indywidualne: 1 x 1000 zł, 1 x 300 zł, 1 x 200 zł, dzisiaj na składkę inwestycyjną. Słowa wdzięczności kierujemy także do tych, którzy wczoraj służyli pomocą w dowiezieniu Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie do chorych.

Zachęcamy do nabycia prasy katolickiej – „Gość Niedzielny”, „Niedziela”.

W najbliższą sobotę w kilku miejscach naszej diecezji odbędzie się doroczny dzień skupienia dla samorządowców i pracowników administracji samorządowej. Otoczmy to wydarzenie naszą modlitwą prosząc o dary Ducha Świętego dla wszystkich zaangażowanych w działanie instytucji samorządowych.

W tym tygodniu patronują nam:
13.XII. – św. Łucja, dziewica i męczennica, która oddała życie w obronie wiary ok. 304 roku w Syrakuzach na Sycylii, patronka ociemniałych.
14.XII. – św. Jan od Krzyża, karmelita, żyjący w latach 1542-1591, jeden z największych mistyków i teologów duchowości, doktor Kościoła.
Jubilatów i Solenizantów otaczamy pasterskim błogosławieństwem.

Odwiedzin :