2020-04-05     Ireny, Kleofasa, Wincentego    

  Ogłoszenia parafialne         

V Niedziela Palmowa
  05.04.2020 r.
Wielki Tydzień 2020 r.
 
Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia.

INFORMACJE OGÓLNE:

WSZYSTKIE Msze święte są sprawowane Z UDZIAŁEM tych WIERNYCH, którzy zamówili intencje na daną Mszę - prosimy o delegacje z rodziny. Msze sprawujemy w intencjach wypisanych na ogłoszeniach i zamówionych na dany dzień, (ich wykaz znajduje się http://www.parafia.ochotnica.pl/pl/51497/0/Intencje_mszalne.html) ZACHĘCAMY DO DUCHOWEJ ŁĄCZNOŚCI Z NASZĄ ŚWIĄTYNIĄ POPRZEZ TRANSMISJE INTERNETOWE.
❖ Nasz kościół i kaplica pozostaną otwarte w ciągu dnia do godz. 18.00, zachęcamy, aby indywidualnie o każdej porze dnia wypraszać Boże Miłosierdzie, tak bardzo nam teraz potrzebne. Uprzejmie prosimy, aby w kościele w jednym momencie nie przebywało więcej niż 5 osób.
❖ Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych parafian informujemy, że codziennie (od poniedziałku do czwartku włącznie) od 17:30 do 18.00 (jeśli trzeba to dłużej) będziemy udzielać Komunii świętej osobom chętnym w stanie łaski uświęcającej, w kościele jak i w kaplicy Młynne.
❖ Tych, którzy pragną skorzystać z posługi sakramentalnej (spowiedzi) prosimy o telefoniczny kontakt z duszpasterzami (sms 507602277 lub nr stacjonarny parafii). Jest ona nadal możliwa indywidualnie tylko w kościele. Taka spowiedź jest możliwa tylko dla osób zdrowych, nie przebywających na kwarantannie.
❖ Dla osób starszych i nie mogących nie wyspowiadać przypominamy, że wtedy dla uzyskania stanu łaski uświęcającej wierny „jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej” (KPK kan. 916) - czyli przy najbliższej okazji po ustaniu epidemii.
❖ Posługę osobom chorym i w podeszłym wieku ograniczamy do przypadków niebezpieczeństwa śmierci.
❖ Zachęcamy do skorzystania z materiałów przygotowanych przez naszą diecezję - jest to rytuał rodzinny na poszczególne dni Wielkiego Tygodnia - na stronie diecezjalnej www.diecezja.tarnow.pl będzie można pobrać tekst rytuału. Kolejne teksty będą tam sukcesywnie dodawane. Wszystkie teksty rytuału będą również dostępne w formie aplikacji mobilnej "Wielkanoc 2020", którą będzie można bezpłatnie pobrać w sklepie Google Play.
 
WIELKA ŚRODA
❖ Prosimy wszystkich wiernych, aby w Wielką Środę wieczorem w swoich domach przeżyli rodzinne nabożeństwo pojednania w oparciu o przygotowany rytuał (https://www.diecezja.tarnow.pl/index.php/wiadomosci/pola/item/7606-jak-obchodzic-niedziele-palmowa-i-wielka-srode-w-domowym-kosciele-filmy-pliki-pdf).
W kontekście utrudnionego dostępu do sakramentu pokuty i pojednania, ta wspólna modlitwa pokutna, może być ważnym wydarzeniem na drodze wielkopostnego nawrócenia i przygotowaniem do świętowania męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.
 
WIELKI CZWARTEK
❖ O 18.00 będzie celebrowana Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątkę ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne.
❖ Na głos dzwonów w naszej parafii połączmy się duchowo do modlitwy z naszą świątynią, poprzez transmisję internetowe na FB i kanale parafii YouTube.
❖ Zachęcamy do spożycia wspólnej kolacji oraz lektury Ewangelii świętego Jana rozdziały 13 – 14.
❖ My kapłani prosimy Was w tym dniu także o modlitwę za nas oraz o nowe i święte powołania.
 
WIELKI PIĄTEK
❖ Wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14 roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18 do rozpoczęcia 60 roku życia.
❖ Zachęcamy do adoracji Najświętszego Sakramentu w ciągu dnia w kościele.
❖ Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgię Męki Pańskiej rozpoczniemy o godzinie 18.00, połączmy się duchowo do modlitwy z naszą świątynią, poprzez transmisję internetowe na FB i kanale parafii YouTube.
❖ Podczas liturgii do wielkiej modlitwy powszechnej dołączymy dodatkowe wezwanie za dotkniętych epidemią, zaś podczas adoracji krzyża odśpiewamy suplikacje.
❖ Przypominamy, że Kościół w tych dniach udziela Komunii św. wyłącznie podczas celebracji liturgicznych oraz osobom umierającym. Dlatego zapraszamy wszystkich pozostających w domach do komunii duchowej. W ten sposób jeszcze mocniej uświadomimy sobie, że Chrystus obecny w Najświętszym Sakramencie jest dla nas wyjątkowym i niezasłużonym darem.
❖ Prosimy wszystkich parafian, aby w Wielki Piątek wyeksponowali w swoich domach lub oknach wizerunek Chrystusa ukrzyżowanego. Ponieważ tego dnia można zyskać odpust zupełny za adorację krzyża, można to uczynić w swoich domach w ciągu dnia lub podczas transmisji internetowej.
❖ Przeprowadzimy transmisję nabożeństwa Drogi Krzyżowej o 20.30 z naszej świątyni.
❖ Zachęcamy naszych parafian do troski o przydrożne krzyże oraz kapliczki na terenie naszej parafii.
 
WIELKA SOBOTA
❖ Nasz kościół będzie otwarty od godziny 7.00 aż do wieczornej Liturgii Wigilii Paschalnej - zachęcamy do indywidualnej modlitwy.
❖ Ze względów bezpieczeństwa w tym roku NIE BĘDZIE tradycyjnej adoracji Krzyża oraz Pana Jezusa w grobie. Po wejściu do świątyni klęknijmy na dwa kolana, aby w ten sposób oddać część Krzyżowi w głównym ołtarzu oraz figurze Chrystusa leżącego w grobie, którą umieścimy pod ołtarzem głównym.
❖ W tym roku NIE BĘDZIE tradycyjnego obrzędu błogosławienia pokarmów i wody święconej. Nie rezygnujmy jednak z przygotowania tradycyjnych pokarmów na stół wielkanocny.
❖ W Wielką Sobotę trwajmy w naszych domach w wyciszeniu i skupieniu jednocząc się przez modlitwę z Chrystusem pogrzebanym i udającym się do otchłani, aby wyzwolić swoje dzieci z niewoli grzechu i śmierci.
❖ Zachowajmy w tym dniu tradycyjny post bezmięsny.
❖ Liturgię Wigilii Paschalnej rozpoczniemy o 18.00 - uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Połączmy się duchowo do modlitwy z naszą świątynią, poprzez transmisję internetowe na FB i kanale parafii YouTube
 

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA
❖ W tym roku NIE BĘDZIE REZUREKCJI.
❖ Msze święte w następującym porządku Wielkanocy 7.00 / 9.00 / 11.30 / 18.00, nie będzie Mszy w kaplicy Młynne.
❖ Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami państwowymi w poszczególnych Mszach świętych oraz we wszelkich innych celebracjach może uczestniczyć: do dnia 11 kwietnia 2020 r. – maksymalnie 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę; od dnia 12 kwietnia 2020 r. do odwołania – maksymalnie 50 osób, wliczając w to uczestników i sprawujących posługę.
W TYM DNIU NA MSZACH MOŻE UCZESTNICZYĆ WIĘKSZA ILOŚĆ WIERNYCH - do 50 osób.
Jeśli pojawią się nowe przepisy państwowe, dotyczące zgromadzeń religijnych, należy się do nich dostosować i będziemy o nich informować na bieżąco.
❖ Zachęcamy do religijnego przeżycia uroczystości Zmartwychwstania, wspólnego śniadania wielkanocnego w rodzinie oraz modlitwy wg podanego tekstu:
 
OGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO
 
Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:
Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.
Wszyscy odpowiadają:
Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.
Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.
Mt 6, 31 ab.32b-33: 
Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.
Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.
Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:
Módlmy się.
Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.
***
Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:
Uczniowie poznali Pana. Alleluja
Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.
Módlmy się:
Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.
 
PONIEDZIAŁEK PO NIEDZIELI ZMARTWYCHWSTANIA
❖ Wszystkie msze święte w porządku niedzielnym, nie będzie mszy świętej o godzinie 18.00.
❖ Chrzest dzieci - jeżeli jednak rodzice nie chcą zwlekać, może być on celebrowany poza Mszą św. z liturgią słowa nawet w dni powszednie. W zaistniałej sytuacji nie jest możliwe celebrowanie chrztu wielu dzieci równocześnie. Rodziców chętnych do sakramentu chrztu swoich dzieci prosimy o indywidualny kontakt z księdzem proboszczem.
Zgodnie z decyzją księdza biskupa zawieszone zostało udzielanie sakramentu bierzmowania,(nasi kandydaci mieli zaplanowany ten sakrament na 15 kwietnia) kandydatów i rodziców prosimy o bieżące śledzenie informacji na stronie internetowej parafii.

WSZELKIE PYTANIA LUB WĄTPLIWOŚCI PROSZE KIEROWAĆ DROGĄ TELEFONICZNĄ LUB POPRZEZ MAILA TYLKO DO KSIĘŻY - nr kontaktowe na stronie internetowej !!!

 
Odwiedzin :